• 0216 520 07 01
 • info@elitatur.com.tr

ELİTA TUR

Karadeniz & Batum Turu

Tur Programı

Lüks Araçlar İle Ulaşım, Amasya, Samsun, Ordu, Samsun, Trabzon, Ayder Yaylası, Batum , Sürmene, Uzungöl, Tirebolu, Perşembe, Fatsa, Ünye, Terme, Bafra, Sinop, Kastamonu, Safranbolu Gezileri, 4* Otellerde 5 Gece Yarım Pansiyon Konaklama,

1.Gün: (Akşam): İstanbul, Amasya

Akşam önceden belirlemiş olduğumuz noktalardan misafirlerimizi saat 20:00'de alıp İzmit - Bolu yolu üzerinden Amasya’ya hareket ediyoruz.

2.Gün: Amasya, Samsun, Ordu

Varışımızla birlikte Amasya’yı gezmeye başlıyoruz. Önce Amasya Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Burada eski dönemlere ait arkeolojik, etnoğrafik, sikke, mühür, el yazması gibi örnekleri ve İlhanlılar dönemine ait mumyaları görüyoruz. Osmanlı sultanı II. Beyazıt için yapılan II. Beyazıt Külliyesi‘ni geziyoruz. Kütüphane, aşevi yapılarını gördükten sonra Yeşilırmak’ın kenarında bulunan Şehzadeler Parkı'nda yapacağımız kısa bir yürüyüşün ardından, Alçak Köprü üzerinde fotoğraf molası veriyoruz. Yalı boyu evlerini en güzel noktadan fotoğraflıyoruz. Sonrasında 1865 yılında inşa edilen Osmanlı döneminin en zarif sivil mimari örneklerinden birisi olan Hazeranlar Konağı (Şehzadeler Konağı) ziyaret edip Amasya Kalesi’ni ve Helenistik dönemde bölgede hüküm sürmüş Pontus Krallığı'na ait kaya mezarlarını, Ferhat ile Şirin su kanallarını panoramik olarak görüp fotoğrafladıktan sonra otobüsümüze binip Karadeniz’in en büyük şehri Samsun'a gidiyoruz. Atatürk’ün karargah subayları ile birlikte 16 Mayıs 1919 günü İstanbul’dan ayrılarak 19 Mayıs 1919’da Samsun’a getiren Bandırma Gemisi'ni geziyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a ilk ayak bastığı yeri simgelemek üzere yapılan İlk Adım Anıtı’nı görüyoruz. Ardından Samsun’un simgesi haline gelen ünlü Atatürk heykelinin önünde grup fotoğrafımızı çekiliyoruz. Samsun şehir turumuz sonrasında Ordu’ya hareket ediyoruz. Akşam saatlerinde otelimize giriş yapıyoruz. Akşam yemeği ve konaklama otelimizde.

3.Gün: Ordu, Trabzon, Ayder Yaylası

Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltımızdan sonra rotamızı Karadeniz’deki en büyüleyici noktalardan biri olan 485 metre yükseklikteki Ordu Boztepe’yi dönüşte gezmek amacıyla arkamızda bırakarak güzel Karadeniz kıyılarında seyrederek yolculuğumuza devam ediyor ve Giresun üzerinden Trabzon’un güzel ilçesi Akçaabat’a varıyoruz. Öğle yemeğimizi, sahilde bulunan meşhur Akçaabat köftecisi Nihat Usta’da alıyoruz. Yemek sonrasında kısa bir yolculuk ile Trabzon şehir merkezine ulaşıyoruz. Ladin ağaçları arasından geçerek Soğuksu Mahallesi'nde bulunan, mübadele öncesinde Konstantin Kabayanidis’e ait olan ve sonrasında Trabzon halkı tarafından Atatürk’e hediye edilen Atatürk Köşkü ziyaretimizi gerçekleştiriyoruz. Ziyaretimizin ardından Trabzon’a özgü el sanatı Trabzon Hasırı, Telkari ve Trabzon’da sadece beş ailenin yaptığı Kazaziye işlerini yapan ustaların marifetli ellerinde hazırlanan ürünleri görme fırsatı buluyoruz. Trabzon gezimizi tamamladıktan sonra Rize'de bulunan Ayder Yaylası’na geliyoruz. Burada rehberimiz ile birlikte yapacağımız gezi ve serbest zaman sonrasında otelimize giriş yaparak dinleniyoruz.

4.Gün: Ayder Yaylası, Batum (Gürcistan), Ayder Yaylası

Sabah otelimizde aldığımız açık büfe kahvaltı sonrası erkenden günübirlik yapacağımız Gürcistan, Batum turumuza başlıyoruz. Sarp sınır kapısına hareket ediyoruz. Sınır kapısındaki giriş işlemlerimizi tamamladıktan sonra Gürcistan'ın Adjara bölgesine geçiyoruz. Hz. İsa'nın 12 havarisinden biri olan St. Mathias'ın mezarının da bulunduğu Roma döneminden kalma ve en son Osmanlılar döneminde kullanılan Gonio-Apsaros Kalesi'ni aracımızdan görüyor ve Batum şehir merkezine doğru devam ederken Sovyet Rus döneminde Rus askerlerin eğitim alanlarını görüyoruz. Bayburt'tan doğup Batum sınırlarına kadar kendine keskin çizgiler oluşturan Çoruh Nehri'ni ve üzerindeki eski Gonio Köprüsü'nü görerek şehir merkezine devam ediyoruz. Gürcistan'ın üç özerk bölgesinden biri olan Adjara Özerk Bölgesi'nin yönetim merkezi Batumi de Tarihi Orta Camii, Piazza Meydanı'nı, Piazza Saat Kulesi'ni, Gürcü Ortodoks Kilisesi'ni, Ermeni Kilisesi'ni, Avrupa Meydanı'nı, Medea Heykeli'ni, Poseidon Anıtı'nı, tiyatro binasını, Batum Limanı'nı yeni oluşturulan yüzüyle göreceğiz. Batum Bulvarı'nda gezinti yaptıktan sonra Türk Konsolosluk binamızı da görüp alışveriş için küçük bir serbest zaman vereceğiz. Serbest zaman sonrasında tekrar Sarp sınır kapısına dönüp çıkış işlemlerimizi tamamlıyoruz. Ayder Yaylası'nda bulunan otelimize geri dönüyoruz. Konaklama otelimizde.

5.Gün: Trabzon, Sürmene, Uzungöl, Tirebolu

Otelimizde alacağımız açık büfe yayla kahvaltımızın ardından, otobüsümüze ulaşıyor ve rotamızı el işi bıçakları ile dünyaca ünlü Sürmene'ye çeviriyoruz. Sürmene'de vereceğimiz alışveriş molasının ardından ilk durağımız Uzungöl için yola çıkıyoruz. Çayın dalından koparılıp soframıza gelene kadar geçirdiği aşamaları görmek için yolumuz üzerindeki çay fabrikasını ziyaret ediyoruz. Çay fabrikasında çay ikramı ile birlikte çay hakkındaki bilgileri dinliyor ve çay alışverişimizi gerçekleştiriyoruz. Alışveriş sonrasında Solaklı Vadisi'ni takip ederek Dernekpazarı, Çaykara, Taşkıran üzerinden Uzungöl’e ulaşıyoruz. Yolun her iki yanında bulunan Solaklı Vadisi boyunca uzanan yemyeşil ağaçlar, asma köprüler arasından geçerken dağların yamacına kurulan hatta birçoğunun yolu bile bulunmayan evleri görüyoruz. Çok geçmeden Uzungöl’e varıyoruz bu muhteşem doğanın tadını çıkarmak için mola veriyoruz. Vereceğimiz serbest zaman sonrasında, akşam Giresun, Tirebolu'da bulunan otelimize giriş yapıyoruz.

6.Gün: Ordu, Perşembe, Fatsa, Ünye, Terme, Bafra, Sinop

Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltımızın ardından eski Karadeniz sahilyolu üzerinden Perşembe-Fatsa-Ünye-Terme şehirlerinde de kısa kısa molalar vererek adını güzeller güzeli su perisi Sinope’den alan Karadeniz’in bakir kalmış sahil kenti Sinop'a öğleden sonra varıyoruz. Türkülere ve dizilere konu olan tarihi Sinop Cezaevi'ni ziyaret ediyoruz. Sabahattin Ali’nin yazdığı Aldırma Gönül şiiri, cezaevinin zindanlarını ve koğuşlarını gezerken içimize kadar işliyor. Sinop Kalesi'ni gezip, Sinop’un meşhur cevizli mantısının tadına baktıktan sonra otelimize griş yaparak dinleniyoruz.

7.Gün: Sinop, Kastamonu, Safranbolu, İstanbul

Otelimizde alacağımız kahvaltı sonrası Araç ilçesinden geçerek Kastamonu'ya varıyoruz. Kurtuluş Savaşı sırasında gösterilen fedakarlık ve cesaretin sembolü olan Şerife Bacı Anıtı önünde aracımızdan iniyoruz ve rehberimizden Türk kadınlarının Kurtuluş Savaşı’nda gösterdiği yüce fedakarlıkları dinliyoruz. Kastamonu Kalesi ve Saat Kulesi’ni panoramik olarak gördükten sonra Nasurullah Meydanı’na yürüyoruz. Kurtuluş Savaşı sırasında İstiklal Marşımız'ın yazarı Mehmet Akif Ersoy'un bir dönem hutbe verdiği Nasurullah Camii2ni ve şadırvanını gezip, Kastamonu'nun meşhur çekme helvasının tadına baktıktan sonra yola devam ediyoruz. UNESCO tarafından dünya miras listesine alınan Safranbolu'ya varıyoruz. Üç seyir terasından biri olan, eskiden namazgah olarak kullanılan Hıdırlık Tepesi ile gezimize başlıyoruz. Buradan Türk ve Rum mahallelerini panoramik olarak seyrediyor ve fotoğraflıyoruz. Ardından otobüsümüzle eski Safranbolu şehir meydanına geliyor ve aracımızdan inerek rehberimiz eşliğinde tarihi sokaklarda kaybolarak Safranbolu’yu keşfe çıkıyoruz. Karabaşzade Hüseyin Efendi tarafından yaptırılan, günümüzde faal olarak kullanılan tarihi Cinci Hoca Hamamı’nı görüp, Köprülü Mehmet Paşa Camii’ne yürüyoruz. Avlusunda bulunan güneş saati hakkında bilgi aldıktan sonra Yemeniciler Arastası'nı gezerek, rehberimiz tarafından Anadolu’nun unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarından yemenicilik hakkında bilgilendiriliyoruz. Demirciler Çarşısı’ndan geçerken, demirci ustalarından bir tanesine misafir oluyoruz ve bu zor mesleği biraz daha yakından tanıyıp Akçasu Kanyonu’nu fotoğraflıyoruz. Ardından İzzet Mehmet Paşa Camii’ni görüp, Haremlik-Selamlık olarak inşa edilmiş ve Osmanlı dönemi mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Kaymakamlar Konağı’nı ziyaret ediyoruz. Cinci Hoca Hanı’nı dışarıdan görüp Meşhur Safranbolu lokum alışverişimizi de yaptıktan sonra vereceğimiz çarşı alışveriş molasının ardından akşam İstanbul’a yolculuğumuz başlıyor. Gece yolculuğu yaparak İstanbul’a dönüp tur başlangıcında sizleri almış olduğumuz yerlerde indirerek turumuzu sonlandırıyoruz.

Tur Tarihi Kişi Başı Tek Kişi
Mart - Mayıs TL TL
Haziran - Ağustos TL TL
Eylül - Kasım TL TL
Aralık - Şubat TL TL

Ücrete Dahil Hizmetler

 • Otobüs ile Ulaşım,
 • 4* Otellerde Yarım Pansiyon Konaklama,
 • Araç İçi İçecek İkramları,
 • Programda Belirtilen ve Ekstra Olmayan Bütün Geziler,
 • Rehberlik Hizmeti,
 • Seyahat Sağlık Sigortsı,
 • Günübirlik Batum Turu
 • Ayder Yaylası ve Uzungöl Giriş Ücretleri

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler,

 • Öğlen Yemekleri,
 • Ekstra Tur & Geziler,
 • Müze, Milli Park ve Ören Yeri Giriş Ücretleri,
 • Hotel Ekstra Harcamaları,
 • Kişisel Harcamalar,
 • Rafting, Zipline ve Teleferik Ücretleri