• 0216 520 07 01
 • info@elitatur.com.tr

ELİTA TUR

Alaçatı Ot Festivali

Tur Programı

Geleneksel olarak her yıl Nisan ayında Alaçatı'da düzenlenen Alaçatı Ot Festivali bu yıl 02 Nisan - 05 Nisan 2020 tarihleri arasında yapılacatır.

1.Gün 2 Nisan: (Akşam): İstanbul, Çeşme

Akşam saat 19.30 İncirli Alfemo önü, 20.15 Zincirlikuyu Avantgarde Oteli önü, 21.00 Kadıköy Evlendirme Dairesi önü, 22:00 İzmit Öğretmen Evi önü, 00:30 Bursa Almira Oteli önünden misafirlerimizin alınması ve Balıkesir, İzmir yolu üzerinden sabah saatlerinde Çeşme'ye ulaşıyoruz. (Balıkesir ve İzmir'den katılacak konuklarımıza buluşma yeri ve saati tur günü bildirilecektir.)

2.Gün 3 Nisan: Çeşme, Alaçatı

Çeşme’de gezimize ilk olarak Çeşme Kalesi ile başlıyoruz. Kalenin muhteşem manzarası eşliğinde rehberimizin anlatımını dinliyoruz. 1528 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından yaptırılan Kervansaray’ı görüyoruz. Sonrasında Çeşme Meydan’ da serbest zamanın ardından Alaçatı'ya doğru hareket ediyoruz. Efsaneye göre, Alaçatı’da 1001 çeşit ot yetişirmiş, ancak bu otları kimse tek başına toplayamazmış. Bu efsanenin sırrını çözmek amacı ile Alaçatı Sanat ve Kültür Derneği koordinasyonunda, Çeşme Belediyesi’nce düzenlenecek 10. Alaçatı Ot Festivali’ne katılıyoruz. Alaçatı doğasının zenginliği, otlarının çeşitliliğini tanıtmak ve bu otlarla pişirilen geleneksel yemeklerin kaybolmaması için düzenlenen festivalde, Alaçatı’ya özgü otların toplanarak, birbirinden leziz yemekler yapılıyor. Festivalde her sene farklı pişirilecek bir otun ana teması bulunmaktadır. Festival boyunca bu yılın ana teması olacak olan, pişirilecek ot ile yapılmış yemekler yarışacaktır. Alaçatı’nın Arnavut kaldırım taşı ile dar kaplı Rum mimarisi ile Osmanlı mimarisinin birleştiği sokaklarda, coşkun kalabalığın içerisinde yerlerimizi alıp üreticilerin otlu stantlarını, kortej yürüyüşünü izleyeceğiz. Tanınmış gurmelerin yemeklerinden ve festivale katılan yarışmacıların yaptığı ve Festival Komitesi tarafından sağlanan stantlarda ücret karşılığında servise sunulacak yemeklerin tadımını yapma imkânımız olacak. Akşam saatlerinde rehberimizin belirleyeceği saatte buluştuktan sonra otelimize hareket ediyoruz.

3.Gün 4 Nisan: Alaçatı, İstanbul

Sabah otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltı ardından eşyalarımızı aracımıza yerleştirip otelimizden ayrılıyoruz. Alaçatı Ot Festivali turunda son günümüzde Türkiye’nin ilk “Slow Food Köyü” olan duvarları resimlerle bezeli Germiyan Köyü’ne geçiyoruz. Germiyan Köyü'nün renkli duvar resimleriyle bezeli sokaklarını geziyoruz. Fotoğraf molaları veriyoruz. İçinde kimyasal ürün olmayan, temiz ve adil olarak üretilen Germiyan’a özgü, atalardan kalan onlarca yıllık tohumlar kullanılarak üretilen ürünler bulabilirsiniz. Germiyan’nın imza lezzetleri yörenin adını taşıyan, ekşi maya ile yapılan ve odun ateşinde pişirilen Germiyan Ekmeği ve Kopanisti Peyniri. Alışveriş ve fotoğraf molaları ardından Alaçatı Festival alanına hareket ediyoruz. Alaçatı’nın otlarıyla yemek kültür ve birikimini Alaçatı Ot yarışması ve diğer organizasyonları izleyebilmeniz için serbest zaman veriyoruz. Alaçatı’nın nisanda ne kadar büyülü bir mekân olabildiğini görebilmek, ot kokusunun standlardan taşan kekik, fesleğen karanfil kokularına karıştığında nelere kadir olduğunu yaşayabilmek, reçel, kekik balı, şarap, enginarlı pilav standlarına karışmak, daracık sokaklarda oturan yaşlıların yüzlerinde yılların göç tarihinin öyküsünü okuyabilmek için, baharın ilk günlerinde yapılacak festivale doğa dostu herkes davetli. Serbest zaman ardından Alaçatı Ot Festivali turumuzu sonlandırıyor ve İstanbul’a dönüş yolculuğumuz başlıyoruz. Keyifli bir yolculuk sonrasında İstanbul’a ulaşıp turumuzun başlangıcında sizleri almış olduğumuz yerlerde indirerek turumuzu sonlandırıyoruz.

04 Nisan - 05 Nisan Kişi Başı Tek Kişi
3* Otelde Konaklama 400 TL 450 TL
4* Otelde Konaklama TL TL

Ücrete Dahil Hizmetler

 • Otobüs ile Ulaşım,
 • 3 veya 4* Otelde Kahvaltılı Konaklama,
 • Araç İçi İçecek İkramları,
 • Programda Belirtilen ve Ekstra Olmayan Bütün Geziler,
 • Rehberlik Hizmeti,
 • Seyahat Sağlık Sigortsı,

Ücrete Dahil Olmayan Hizmetler,

 • Öğlen ve Akşam Yemekleri,
 • Ekstra Tur & Geziler,
 • Müze, Milli Park ve Ören Yeri Giriş Ücretleri,
 • Hotel Ekstra Harcamaları,
 • Kişisel Harcamalar,
 • İlk Gün Sabah Kahvaltısı,